Praca w Holandii

Gwarantujemy podpisanie przed wyjazdem umowy cywilno-prawnej w języku polskim, zgodnej z właściwą ustawą dotyczącą zatrudnienia obywateli polskich za granicą, zawierającą m.in. wysokość stawki godzinowej brutto oraz wszystkie koszty ponoszone przez pracownika. Osoba kierowana do pracy ma prawo i obowiązek zapoznania się z powyższą umową, zanim podejmie ostateczną decyzję o skorzystaniu z naszych usług.

Oprócz tego zapewniamy: 

Dobre wynagrodzenie - poniżej podajemy przykładowe stawki brutto dla prac w ogrodnictwie, zawarte każdorazowo w ww.umowie, które wahają się w zależności od wieku, rodzaju układu zbiorowego pracy CAO oraz od pracodawcy (czy oferty pracy):

Dla osób w wieku 18 do 20 lat: od € 6,00/ godz. brutto do € 8,49 /godz. brutto

21 lat: do € 9,43 / godz. brutto

22 lata: do € 9,43/ godz. brutto


od 23 lat i powyżej: od € 8,87 do € 10,10/ godz. brutto
(najczęściej jednak € 9,43/godz. brutto)


Service team w rolnictwie: € 9,81/godz. brutto


ORDER PICKER: od € 9,96 do € 11,49 /godz. brutto

Uwaga! Stawki dla specjalistów są wyższe.
Przykładowe stawki:

Operator wózków widłowych bocznych € 10,54/godz. brutto

Spawacz od około € 11,00 do € 14,00/godz. brutto*

* Powyższe stawki obowiązują od 01.01.2017. Od 01.07.2017 mogą nieznacznie wzrosnąć. 
Dokładne stawki w danej ofercie otrzymają Państwo od naszych rekruterów.

Oraz:
  • wypłaty w formie przelewów na konto (gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności rozliczenia)
  • wypłatę rezerwacji oraz pieniędzy urlopowych
  • otrzymanie Jaaropgaafu - dokumentu niezbędnego do otrzymania zwrotu podatku
  • załatwienie formalności związanych ze zwrotem podatku
  • dobre warunki pracy
  • skorzystanie z usług znanego nam przewoźnika (zakładka TRANSPORT ). Organizujemy przejazd naszych pracowników na miejsce zakwaterowania (rezerwujemy dla Państwa bilet na wyjazd).
  • pracę w renomowanej i znanej nam firmie 
  • regularny kontakt z koordynatorem
  • pracę za pośrednictwem holenderskiego biura pracy, które stawia na jakość
  • za nasze usługi nie pobierzemy od Państwa żadnej prowizji

Przed Państwa ewentualnym wyjazdem w tym miejscu podajemy szczegóły dotyczące pracy na terenie Holandii. Jeśli będą mieli Państwo jakiekolwiek pytania, bądź sugestie, prosimy o kontakt z jednym z naszych biur. Postaramy się na nie jak najszybciej odpowiedzieć.

 


Urząd skarbowy (Belastingkantoor)

Po rozpoczęciu pracy należy wystąpić o przyznanie numeru identyfikacji podatkowej (odpowiednik polskiego NIP), w Holandii zwanego numerem socjalno-fiskalnym (numer So-Fi, od 01. 11. 2007 r. jest to BSN - Burger Servicenummer). Pracodawca może zatrudnić, ale nie może przelać wynagrodzenia pracownikom, którzy nie posiadają numeru BSN. Numer taki nadawany jest m.in. po to, aby ustalić miejsce Państwa pracy. Numer BSN jest numerem osobistym. Nie może być używany przez kogoś innego. Po Państwa pierwszym przyjeździe do pracy, samodzielnie (lub z koordynatorem-w zależności od lokacji biura) udacie się do urzędu skarbowego. W urzędzie należy okazać paszport polski lub nowy dowód osobisty. Urzędnik skopiuje dokument tożsamości, następnie otrzymają Państwo numer BSN. Zaświadczenie o nadaniu tego numeru należy starannie przechowywać. Państwa pracodawca w Holandii również zrobi kopię tego dokumentu. Przy kolejnym przyjeździe do Holandii należy go wziąć ze sobą. Pozwoli to uniknąć ponownej wizyty w urzędzie i podwójnej rejestracji w holenderskim systemie ewidencji podatników.


 Oświadczenie podatkowe dot. podatku od wynagrodzeń

Na podstawie tego dokumentu ustala się do jakiej grupy taryfy podatkowej Państwo należą oraz jaką sumę będzie pracodawca musiał potrącić z wypłaty. To wszystko ma wpływ na wysokość Państwa zarobku netto.


Zakwaterowanie

Marvel zapewnia dobre warunki mieszkaniowe, pozwalające na wygodny wypoczynek po pracy. Budynki mieszkalne znajdują się w bliskiej odległości od miejsc pracy. Nasi pracownicy mieszkają w pokojach jedno, dwu lub trzyosobowych, w domkach jednorodzinnych lub domkach bungalow ( zobacz Galerię oraz Bungalowpark Sollasi )

Opłata za mieszkanie wynosi od € 75,00 do € 85,00 tygodniowo, w zależności od lokacji. Mieszkania naszych kontrahentów posiadają dobrze wyposażone kuchnie i łazienki, oraz pokoje wypoczynkowe, wyposażone w sprzęt audiowizualny. O dobry poziom zakwaterowania troszczą się na bieżąco koordynatorzy.

Doświadczenie uczy, iż nie każdy wie, że mieszkanie należy utrzymać w należytym porządku. W związku z tym sporządzono regulamin, z którym każdy powinien się zapoznać na miejscu. Prosimy nie zapominać, aby klucze od mieszkania, roweru bądź samochodu zostały oddane przed powrotem do kraju koordynatorowi.


Podróż

Do Holandii można się dostać w różny sposób. Można przyjechać własnym środkiem transportu lub skorzystać z usług przewoźnika.

Własny środek transportu i kontakt telefoniczny
Szczególnie w przypadku podróżowania własnym środkiem transportu powinni Państwo, co wydaje się oczywiste, posiadać telefon komórkowy - ze środkami na koncie. Aktualny numer telefonu komórkowego (polski lub holenderski) należy przekazać przedstawicielowi biura Marvel PC przed wyjazdem. Państwa obowiązkiem jest zawiadomić nas o ewentualnym opóźnieniu w podróży. Prosimy też o przekazywanie nam wszelkich zmian Państwa numeru telefonu. Dziękujemy!

Podróż z biurem podróży

Koszty podróży do i z Holandii pokrywają Państwo sami. Firma Marvel zawsze służy pomocą w organizacji przejazdu. Przed planowanym powrotem do Polski są Państwo zobowiązani sami skontaktować się z przewoźnikiem i zamówić sobie podróż do kraju. Prosimy o 2 tygodnie wcześniejsze skontaktowanie się z koordynatorem i ustaleniu dokładnej daty powrotu jak również o poinformowanie przedstawiciela Marvel o powrocie do kraju. Dla dobrego funkcjonowania biura bardzo ważne jest to, by przedstawiciel wiedział o obecności Państwa w Polsce czy też w Holandii. Ma to również związek ze skontaktowaniem się z Państwem w razie jakichkolwiek zmian w pracy, które zaistniały podczas pobytu w kraju. Wyjazdy z Polski północnej mają miejsce zazwyczaj w niedziele rano, ale i w pozostałe dni tygodnia. Wyjazdy z Polski południowej i wschodniej najczęściej w soboty i niedziele, ale również w pozostałe dni.


Pierwsze dni w Holandii

Nasz koordynator zawiezie Państwa do zakładu pracy, w celu zapoznania się z pracodawcą. Jest to zleceniodawca i klient biura pośrednictwa pracy. Poinformuje on Państwa o zakresie obowiązków oraz sposobie wykonywania pracy. Do osoby tej należy się zwracać w pierwszej kolejności z prośbą o dodatkowe informacje związane z pracą. W czasie Państwa nieobecności, radzimy nie zostawiać w miejscu zakwaterowania dokumentów tożsamości ani większych sum pieniędzy.


Praca w Holandii

W przypadku choroby, należy zawiadomić telefonicznie koordynatora, który poinformuje o tym Państwa pracodawcę. Przed każdym wyjazdem do Holandii otrzymają Państwo numer telefonu lokacji, dla której będą Państwo pracować. Pod ten numer prosimy również zgłaszać wszelkie awarie techniczne w miejscu Państwa zakwaterowania. W Holandii przeprowadza się wiele kontroli, które mają na celu stwierdzenie legalności pobytu i zatrudnienie obcokrajowców. Ważne jest, aby w miejscu pracy móc się wylegitymować paszportem lub dowodem osobistym. Należy więc nosić je przy sobie bądź mieć do nich dostęp w zakładzie pracy, w którym się pracuje. Na temat charakteru pracy: patrz Galeria oraz Oferty pracy.


 Dni świąteczne w Holandii 

W dni świąteczne zazwyczaj nie pracuje się w Holandii. Dni świąteczne to: Nowy Rok, Wielkanoc, Dzień Królowej (30 kwietnia), Dzień Wyzwolenia (5 maja-raz na 5 lat), Wniebowzięcie, Zielone Świątki, Boże Narodzenie (2 dni).Ubezpieczenie w razie choroby lub wypadku

Ubezpiecza Państwa pracodawca, czyli holenderskie biuro pośrednictwa pracy. Jest to ubezpieczenie kosztów leczenia na terenie Holandii, w razie np. nagłego przyjęcia do szpitala, złamania ręki, itp. Pracownik ponosi częściowo cotygodniowo koszty tego ubezpieczenia (kwota potrącana z wypłaty). Ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia stomatologicznego. Ubezpieczenie pracownika obejmuje również koszty leczenia na terenie Polski w czasie trwania umowy.


Spożywanie posiłków i napojów

O posiłek spożywany w miejscu pracy należy zadbać samemu. W przeważającej większości przedsiębiorstw, na miejscu można otrzymać kawę lub herbatę. W większości przedsiębiorstw praca rozpoczyna się między 7.00 a 8.00 rano. Dzień pracy kończy się zwykle między 16.30 a 17.00. Około 9.30 jest przerwa na kawę. Około 12-12.30 jest przerwa na posiłek. W większości przedsiębiorstw popołudniowa przerwa na kawę lub herbatę ma miejsce około godziny 15.00. Czas na przerwę nie jest wliczany do czasu pracy. Niedopuszczalne jest przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków lub innych środków odużających. Może być to powodem do natychmiastowego wypowiedzenia umowy o pracę.


Uzgodnienia

Z przedstawicielem Marvel PC w Polsce uzgodnią Państwo na jaką ofertę pracy i na jak długo Państwo przyjadą. Jeśli zechcą Państwo ewentualnie zostać w Holandii dłużej, prosimy w pierwszej kolejności powiadomić o tym koordynatora. Często istnieje możliwość, by zostać dłużej w tym samym miejscu pracy. Może się także zdarzyć, iż z przyczyn od nas niezależnych (np. nagła zmiana pogody), praca może skończyć się wcześniej, niż było to planowane. Takie sytuacje się zdarzają. Jeśli już do takiej sytuacji dojdzie, staramy się w krótkim czasie znaleźć Państwu nową pracę.


Zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia

Jeśli w momencie rozpoczęcia pracy posiadają państwo nr BSN (So-Fi), po upływie dwóch do czterech tygodni otrzymają Państwo pierwszą wypłatę. Uwaga! W tej chwili okres oczekiwania na termin przyjęcia (w celu przyznania nr BSN) w holenderskim urzędzie skarbowym wynosi od 4 do 6 tygodni. Osoby jadące pierwszy raz do legalnej pracy w Holandii (nie posiadające nr BSN), prosimy o zabranie ze sobą wystarczająco dużo gotówki, aby pokryć swoje bieżące wydatki przez ww. okres., tj. minimum 4 tygodni.
Wynagrodzenie, jakie określone jest w umowie o pracę, to tzw. wynagrodzenie brutto. Od tej kwoty płaci się składkę na ubezpieczenie zdrowotne, opłatę za mieszkanie oraz podatek dochodowy. Szczegółowe koszty ponoszone przez pracownika zawarte są w umowie cywilno-prawnej podpisywanej przed wyjazdem do pracy. 


Wynagrodzenie

Przed wyjazdem wymagamy od Państwa posiadania (założenia) konta w banku polskim lub innym. Na to konto będzie przelewane Państwa wynagrodzenie. Dlatego należy koniecznie zabrać ze sobą zaświadczenie z banku (swift kod, nazwę i adres banku oraz dokładny numer konta, w przypadku konta polskiego będzie to 26 cyfr) oraz kartę do bankomatu. Pracodawca holenderski tylko w wyjątkowych sytuacjach wypłaci Państwu zaliczkę w gotówce. Otrzymywanie wynagrodzenia na konto bankowe oznacza między innymi wygodę, bezpieczeństwo, oprocentowanie oraz prywatność przeprowadzonych transakcji.Zwrot podatku

Holenderski urząd skarbowy koresponduje bezpośrednio z podatnikiem. Wiadomość o ewentualnym zwrocie podatku, zostanie bezpośrednio przesłana na Państwa adres zamieszkania w Polsce. Zwracamy szczególną uwagę, aby podali Państwo urzędowi skarbowemu aktualny adres zamieszkania i numer własnego konta bankowego, na który będzie przelany ewentualny zwrot podatku.

Zalecamy Państwu wniosek o zwrot podatku zlecić jednemu z polskich biur podatkowych. Rozliczenia roczne (jaaropgaaf) wyśle Państwu nasz holenderski partner około lutego-marca następnego roku (za rok 2016- do lutego-marca 2017 roku), pocztą na Państwa polski adres, lub drogą mailową. Prosimy nie zapomnieć podać ewentualnych zmian adresu zamieszkania koordynatorowi w biurze w Holandii. Jeżeli do miesiąca marca kolejnego roku nie otrzymali Państwo jeszcze rozliczenia rocznego, wówczas prosimy o poinformowanie o tym przedstawiciela Marvel PC.