Jaką agencję pracy w Holandii wybrać?

Czy warto korzystać z pośrednictwa agencji pracy szukając zatrudnienia w Holandii?

Praca w Holandii

Praca za granicą dla wielu rodaków jest obecnie koniecznością, gdyż w Polsce znalezienie zatrudnienia za uczciwą stawkę, która pozwoli na utrzymanie rodziny, czasem bywa bardzo trudne. Jednym z kierunków, na który chętnie decydują się Polacy jest Holandia. To piękny kraj, w którym ludzie są życzliwi i otwarci na przyjezdnych, zaś rynek pracy na tyle chłonny, aby dać zatrudnienie wielu pracownikom spoza kraju.


Taki wyjazd zarobkowy, choć pociąga za sobą wiele niedogodności – na przykład konieczność opuszczenia ojczystego kraju oraz rozłąkę z najbliższymi, stanowi szansę na zasilenie domowego budżetu. Jest to więc propozycja warta przemyślenia.

W takich sytuacjach każdy przeszukuje internet w poszukiwaniu pomysłów na to, gdzie można znaleźć korzystne oferty, czyli pracę legalną, na jasnych i uczciwych zasadach, za przyzwoite wynagrodzenie. Każdy obawia się, że zostanie oszukany, a wyjazd w miejsce pożytku przyniesie masę kłopotów. Osoby, które dobrze znają języki obce lub mają doświadczenie związane z pracą w Holandii, z powodzeniem mogą szukać zajęcia na własną rękę, ale i oni mogą trafić na nieuczciwych pośredników. Ci, którzy decydują się wyjechać po raz pierwszy, zdani są na pomoc biur pośrednictwa pracy. Tutaj pojawia się pytanie – jak wybrać tę najlepszą agencję? Taką, która działa profesjonalnie, a zatrudnienie prowadzi w oparciu o wszelkie wymagane pozwolenia.

Jak sprawdzić czy interesująca nas agencja pracy działa legalnie?

Po znalezieniu dogodnej oferty należy zająć się prześwietleniem agencji pracy, która ją proponuje. W Polsce istnieje przepis, zgodnie z którym prowadzenie takiego biura pośrednictwa pracy wymaga wpisania jego działalności do rejestru podmiotów, które prowadzą agencje zatrudnienia. Dlatego pierwszy krok powinien polegać na sprawdzeniu, czy interesująca nas firma posiada certyfikat wydany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Muszą nim dysponować wszystkie instytucje, które oferują pracę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. To pierwsza przesłanka do tego, aby ocenić czy jest to rzetelnie działające przedsiębiorstwo.

Gdzie szukać na informacji na temat biura pracy oraz warunków zatrudnienia w Holandii?

Warto zajrzeć na stronę internetową wybranej agencji i tam poszukać wszelkich niezbędnych informacji. Firmy zabiegając o transparentność same okazują się wszelkimi posiadanymi pozwoleniami oraz certyfikatami, gdyż pragną uchodzić w oczach klientów za solidnych partnerów. W takich sytuacjach należy jedynie zweryfikować prawdziwość wszystkich podanych przez nich informacji. Rozsądnie jest sprawdzić czy agencja pracy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz jak długo istnieje na rynku. Długi staż to bogate doświadczenie i szansa na nawiązanie korzystnych kontaktów z zagranicznymi pośrednikami. Warto również zweryfikować, w którym konkretnie mieście agencja posiada siedzibę. Czy dysponuje jednym biurem, a może ma kilka oddziałów na terenie kraju. Wiele firm istnieje na papierze, ale z faktyczną działalnością może być różnie. Dlatego warto sprawdzać prawdziwość nawet tych informacji, które na pozór wydają się być oczywiste.

Przed podjęciem zatrudnienia w Holandii za pośrednictwem agencji pracy warto również ustalić czy jest ona zrzeszona w jednej z istniejących organizacji skupiającej legalnie działające oraz spełniające pewne standardy agencje zatrudnienia. Agencja Marvel należy do OKAP-u, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy. Jest to organizacja, która kontroluje biura pośrednictwa pracy i sprawdza czy zatrudniają one pracowników zgodnie z prawem.

Opinie innych osób jako pomoc podczas szukania pracy w Holandii

Można się również sugerować opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług oferowanych prze tę konkretną agencję. Jednak warto mieć z tyłu głowy myśl, że różne osoby mają odmienne oczekiwania wobec pracy. Z tego powodu podawane przez nich opinie mogą być mylące. Czasem działa to na plus, a nierzadko na niekorzyść danej firmy. Wiec jeśli przedsiębiorstwo wydaje się być uczciwe, warto rozważyć możliwość skorzystania z jego pomocy, nawet jeśli na jego koncie znajduje się trochę niepochlebnych recenzji.

Warto zebrać jak największą ilość informacji z różnych źródeł

Ostatnia kwestia to pozyskiwanie na własną rękę informacji na temat zatrudnienia w Holandii. Internet to kopalni wiedzy. Można tam znaleźć szereg przydatnych wiadomości, dzięki którym można będzie się właściwie przygotować do wyjazdu. Przed wyjazdem do Holandii warto zapoznać się z obowiązującym na terenie tego kraju CAO. To zbiór praw oraz obowiązków ustalony przez Holenderskie Związki Zawodowe, Warunki pracy w każdym kraju są inne, nie ma więc sensu odgórnie przyjmować, że warunki pracy w Polsce są takie same jak te holenderskie. Trzeba czerpać z wielu źródeł, aby potem nie przeżyć rozczarowania. Warto również zapoznać się ze stroną agencji pracy oraz nawiązać kontakt z jej biurem i tam szukać odpowiedzi na pytania dotyczące wynagrodzenia, transportu, warunków zakwaterowania oraz wielu innych ważnych kwestii. Na stronie naszej agencji znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyjazdu. Wyjaśniamy dokładnie wszelkie kwestie dotyczące pracy w Holandii od zaraz.