Praca w Holandii

Każdorazowo przed wyjazdem do pracy w Holandii, podpisujemy z każdym naszym klientem umowę cywilno-prawną w języku polskim, która jest zgodna z właściwą ustawą dotyczącą zatrudnienia obywateli polskich za granicą. Zawiera ona między innymi wysokość stawki godzinowej brutto oraz wszystkie koszty ponoszone przez pracownika. Osoba kierowana do pracy ma prawo, a nawet obowiązek zapoznania się z powyższą umową, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o skorzystaniu z naszych usług.

 

Gwarantujemy naszym klientom dobre wynagrodzenie. Poniżej podajemy przykładowe stawki brutto dla prac w ogrodnictwie, zawarte każdorazowo we wspomnianej umowie, które wahają się w zależności od wieku, rodzaju układu zbiorowego pracy CAO oraz od pracodawcy (czy oferty pracy).

 

STAWKI ORDER PICKER/ ZBIERANIE ZAMÓWIEŃ MAGAZYN: od 21 lat: od € 10,50 do € 12,53 /godz. brutto. w zależności od oferty i rejonu

STAWKA OGRODNICTWO: od 21 lat: od € 10,48

Stawki dla os. w wieku od 18-20 lat mogą być niższe, w zależności od oferty

Szczegółowe informacje pod naszym nr tel. +48 91 88 08 100, lub +48 66 88 16 181, pon-pt. 8-16.00

Uwaga! Stawki dla specjalistów są wyższe.
Przykładowe stawki:

Order picker/komisjoner/zbieranie zamówień do € 13,46/godz. brutto, na mroźni stawki wyższe niż podana

Operator wózków widłowych bocznych od € 12,50 do € 14,00/godz. brutto

Spawacz od około € 15,00 do € 18,00/godz. brutto

Dokładne stawki dotyczące konkretnej oferty otrzymacie Państwo od naszych rekruterów oraz na naszej stronie głównej po kliknięciu konkretnej oferty.

 

Mogą Państwo liczyć także na:

  • wypłaty w formie przelewów na konto (gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności rozliczenia)
  • wypłatę rezerwacji oraz pieniędzy urlopowych
  • otrzymanie Jaaropgaafu - dokumentu niezbędnego do otrzymania zwrotu podatku
  • załatwienie formalności związanych ze zwrotem podatku
  • dobre warunki pracy
  • skorzystanie z usług znanego nam przewoźnika (zakładka TRANSPORT ). Organizujemy przejazd naszych pracowników na miejsce zakwaterowania (rezerwujemy dla Państwa bilet na wyjazd).
  • pracę w renomowanej i znanej nam firmie 
  • regularny kontakt z koordynatorem
  • pracę za pośrednictwem holenderskiego biura pracy, które stawia na jakość
  • za nasze usługi nie pobierzemy od Państwa żadnej prowizji


Praca w Holandii bez języka od zaraz - szczegóły zatrudnienia i wyjazdu

 

W tym miejscu podajemy wszelkie szczegóły dotyczące pracy na terenie Holandii. Jeśli będziecie mieli Państwo jakiekolwiek pytania, bądź sugestie - prosimy o kontakt z jednym z naszych biur. Postaramy się na nie jak najszybciej odpowiedzieć.

Urząd skarbowy (Belastingkantoor)


Po rozpoczęciu pracy należy wystąpić o przyznanie numeru identyfikacji podatkowej (odpowiednik polskiego NIP). W Holandii nazywany jest on numerem socjalno-fiskalnym (numer So-Fi, od 01.11.2007 r. jest to BSN - Burger Servicenummer). Pracodawca może zatrudnić, ale nie może przelać wynagrodzenia pracownikom, którzy nie posiadają numeru BSN. Numer taki nadawany jest m.in. po to, aby ustalić miejsce Państwa pracy.


Numer BSN jest numerem osobistym. Nie może być używany przez kogoś innego. Po Państwa pierwszym przyjeździe do pracy, samodzielnie lub z koordynatorem (w zależności od lokacji biura) udacie się do urzędu skarbowego, w celu przedstawienia paszportu polskiego lub nowego dowodu osobisty. Urzędnik skopiuje dokument tożsamości, a następnie wyda Państwu numer BSN. Zaświadczenie o nadaniu tego numeru należy starannie przechowywać. Państwa pracodawca w Holandii również zrobi kopię tego dokumentu. Przy kolejnym wyjeździe do tego kraju warto wziąć go ze sobą. Pozwoli to uniknąć ponownej wizyty w urzędzie i podwójnej rejestracji w holenderskim systemie ewidencji podatników.

Oświadczenie podatkowe dotyczące podatku od wynagrodzeń


Oświadczenie podatkowe dotyczące podatku od wynagrodzeń, to dokument, na podstawie którego ustala się do jakiej grupy taryfy podatkowej przynależy dana osoba oraz jaką kwotę pracodawca będzie musiał potrącić z wypłaty. To czynniki mające wpływ na wysokość Państwa zarobku netto.

Zakwaterowanie w Holandii

 

Marvel to biuro pośrednictwa pracy, które zapewnia dobre warunki mieszkaniowe, pozwalające na wygodny wypoczynek po zakończeniu pracy. Budynki mieszkalne znajdują się w bliskiej odległości od miejsc zatrudnienia. Nasi pracownicy mieszkają w pokojach jedno -, dwu - lub trzyosobowych, w domkach jednorodzinnych lub domkach typu bungalow.

 

Koszty związane z utrzymaniem na miejscu

Opłata za mieszkanie wynosi od około € 85,00 do € 108,00 tygodniowo, w zależności od lokacji. Mieszkania naszych kontrahentów posiadają dobrze wyposażone kuchnie i łazienki, oraz pokoje wypoczynkowe, wyposażone w sprzęt audiowizualny. O dobry poziom zakwaterowania troszczą się na bieżąco koordynatorzy zatrudnieni przez naszą agencję pracy.

 

Warunki mieszkaniowe

Doświadczenie uczy, iż nie każdy wie, że mieszkanie należy utrzymać w należytym porządku. W związku z tym sporządzono regulamin, z którym każdy powinien się zapoznać na miejscu. Prosimy pamiętać, aby klucze od mieszkania, roweru bądź samochodu zostały oddane przed powrotem do kraju koordynatorowi.

Podróż

 

Do Holandii można się dostać się na różne sposoby. Można przyjechać własnym środkiem transportu lub skorzystać z usług przewoźnika.

Własny środek transportu i kontakt telefoniczny


Szczególnie w przypadku podróżowania własnym środkiem transportu powinni Państwo posiadać telefon komórkowy ze środkami na koncie. Aktualny numer telefonu komórkowego (polski lub holenderski), należy przekazać przedstawicielowi agencji pracy Marvel PC jeszcze przed przed wyjazdem. Państwa obowiązkiem jest zawiadomić nas również o ewentualnym opóźnieniu w podróży. Prosimy także o przekazywanie nam wszelkich zmian dotyczących Państwa numeru telefonu. Dziękujemy!

Podróż z biurem podróży

 

Koszty podróży do i z pracy w Holandii pokrywają Państwo we własnym zakresie. Nasze biuro pośrednictwa pracy zawsze służy pomocą w organizacji przejazdu. Przed planowanym powrotem do Polski są Państwo zobowiązani do samodzielnego nawiązania kontaktu z przewoźnikiem w celu zamówienia podróży do kraju. Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z koordynatorem (z min. 2 – tygodniowym wyprzedzeniem) i ustalenie dokładnej daty powrotu, jak również o poinformowanie przedstawiciela agencji Marvel o planowanym terminie powrotu do kraju. Dla dobrego funkcjonowania biura bardzo ważne jest, aby przedstawiciel biura posiadał aktualne wiadomości na temat miejsca Państwa pobytu. Dzięki temu będzie miał on możliwość skontaktowania się z Państwem, gdyby zaistniały jakiekolwiek zmiany dotyczące oferty pracy.

Pierwsze dni pracy w Holandii


Nasz koordynator zawiezie Państwa do zakładu pracy, w celu zapoznania się z pracodawcą, który jest zarazem zleceniodawcą oraz klientem naszego biura pośrednictwa pracy. Poinformuje on Państwa o zakresie obowiązków oraz sposobie wykonywania pracy. To osoba, do której należy się zwracać w pierwszej kolejności z prośbą o dodatkowe informacje związane z pracą. W czasie Państwa nieobecności, radzimy nie zostawiać w miejscu zakwaterowania dokumentów tożsamości, ani większych sum pieniędzy.

Praca w Holandii bez języka

 

W przypadku choroby należy zawiadomić telefonicznie o tym fakcie koordynatora, który przekaże tę informację Państwa pracodawcy. Przed każdym wyjazdem do pracy w Holandii otrzymają Państwo numer telefonu do miejsca, w którym będą Państwo pracować. Pod ten numer prosimy również zgłaszać wszelkie awarie techniczne w miejscu zakwaterowania.

 

Kontrole

W Holandii przeprowadza się wiele kontroli, które mają na celu stwierdzenie legalności pobytu i zatrudnienia obcokrajowców. Ważne jest, aby w miejscu pracy móc się wylegitymować paszportem lub dowodem osobistym. Dlatego należy nosić je przy sobie, bądź mieć do nich stały dostęp w zakładzie pracy.
Na temat charakteru pracy: patrz Galeria oraz Oferty pracy.

Dni świąteczne w Holandii

 

Dni świąteczne na ogół są wolne w Holandii od pracy. Dni świąteczne to: Nowy Rok, Wielkanoc, Dzień Królowej (30 kwietnia), Dzień Wyzwolenia (5 maja - raz na 5 lat), Wniebowzięcie, Zielone Świątki, Boże Narodzenie (2 dni).

Ubezpieczenie w razie choroby lub wypadku

 

Ubezpiecza Państwa pracodawca, czyli holenderskie biuro pośrednictwa pracy. Jest to ubezpieczenie kosztów leczenia na terenie Holandii, w razie np. nagłego przyjęcia do szpitala, złamania ręki, itp. Pracownik ponosi częściowo koszty tego ubezpieczenia (kwota potrącana cotygodniowo z wypłaty). Nie obejmuje ono kosztów leczenia stomatologicznego. Ubezpieczenie pracownika obowiązuje również na terenie Polski w czasie trwania umowy.

Spożywanie posiłków i napojów w pracy

 

O posiłki w miejscu pracy należy zadbać we własnym zakresie. W wielu przedsiębiorstwach można natomiast otrzymać kawę lub herbatę. W większości zakładów praca w Holandii rozpoczyna się między 7.00 a 8.00 rano. Dzień pracy kończy się zazwyczaj między 16.30 a 17.00. Około godz. 9.30 ma miejsce przerwa na kawę. Około 12 - 12.30 organizowana jest przerwa na posiłek. Popołudniowa przerwa na kawę lub herbatę na ogół ma miejsce około godziny 15.00. Czas na przerwę nie jest wliczany do czasu pracy. Niedopuszczalne jest przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwym, pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających. To przesłanka do natychmiastowego wypowiedzenia umowy o pracę.

Uzgodnienia

 

Z przedstawicielem agencji pracy Marvel PC w Polsce uzgodnicie Państwo jaką ofertą pracy jesteście zainteresowani oraz na jak długo okres czasu planujecie wyjechać. Jeśli zechcecie przedłużyć pracę w Holandii, prosimy o przekazanie stosownej informacji koordynatorowi. Na ogół taka opcja jest możliwa. Może się także zdarzyć, iż z przyczyn od nas niezależnych (np. nagła zmiana pogody), praca może skończyć się wcześniej, niż było to planowane. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, będziemy starać się w możliwie jak najkrótszym czasie znaleźć Państwu nową pracę.

Zasady obliczania i wypłacania wynagrodzenia

 

Jeśli w momencie rozpoczęcia pracy posiadają państwo nr BSN (So-Fi), po upływie dwóch do czterech tygodni otrzymają Państwo pierwszą wypłatę. Uwaga! W tej chwili okres oczekiwania na termin przyjęcia (w celu przyznania nr BSN) w holenderskim urzędzie skarbowym wynosi od 4 do 6 tygodni.
Osoby jadące pierwszy raz do legalnej pracy w Holandii (nieposiadające nr BSN), prosimy o zabranie ze sobą wystarczająco dużej ilości gotówki, aby pokryć swoje bieżące wydatki przez wyżej wymieniony okres, tj. minimum 4 tygodni.
Wysokość wynagrodzenia zawarta w umowie o pracę, to tzw. wynagrodzenie brutto. Od tej kwoty płaci się składkę na ubezpieczenie zdrowotne, opłatę za mieszkanie oraz podatek dochodowy. Szczegółowe koszty ponoszone przez każdego pracownika również są uwzględnione w podpisywanej przez niego jeszcze przed wyjazdem umowie cywilno-prawnej.

Wynagrodzenie za pracę w Holandii

 

Przed wyjazdem wymagamy od Państwa posiadania (założenia) konta w banku polskim lub innym. Na to konto będzie przelewane Państwa wynagrodzenie. Dlatego należy koniecznie zabrać ze sobą zaświadczenie z banku (swift kod, nazwę i adres banku oraz dokładny numer konta, w przypadku konta polskiego będzie to 26 cyfr) oraz kartę do bankomatu. Pracodawca holenderski tylko w wyjątkowych sytuacjach wypłaci Państwu zaliczkę w gotówce. Otrzymywanie wynagrodzenia na konto bankowe oznacza między innymi wygodę, bezpieczeństwo, oprocentowanie oraz prywatność przeprowadzonych transakcji.

Zwrot podatku

 

Holenderski urząd skarbowy koresponduje bezpośrednio z podatnikiem. Wiadomość o ewentualnym zwrocie podatku, zostanie przesłana bezpośrednio na Państwa adres zamieszkania w Polsce. Zwracamy uwagę, abyście Państwo podali w urzędzie skarbowym aktualny adres zamieszkania i numer prywatnego konta bankowego, na który będzie przelany ewentualny zwrot podatku.

 

Sugerujemy zlecenie przygotowanie wniosku o zwrot podatku jednemu z polskich biur podatkowych. Rozliczenia roczne (jaaropgaaf) wyśle Państwu nasz holenderski partner około lutego/marca następnego roku (za rok 2021 - do lutego/marca 2022 roku), pocztą na Państwa polski adres lub drogą mailową. Prosimy pamiętać o przekazaniu ewentualnych zmian adresu zamieszkania koordynatorowi w biurze pośrednictwa pracy w Holandii. Jeżeli do marca kolejnego roku nie otrzymają Państwo rozliczenia rocznego, wówczas prosimy o poinformowanie o tym fakcie przedstawiciela agencji pracy Marvel PC.