Praca w Belgii

Kontakt

Jak mogę skontaktować się z biurem?
Możesz kontaktować się z nami telefonicznie lub osobiście. Biuro mamy czynne:
Od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00 | nr tel.: +48 66 88 16 181, +48 66 88 15 181, +48 535 071 625
Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku bardzo pilnej sprawy, poza godzinami otwarcia biura, możesz napisać wiadomość do swojej koordynatorki w Belgii. Koordynator postara się do Ciebie oddzwonić jak najszybciej będzie to możliwe.

Praca

Ile wynosi czas pracy w Belgii?
Ustawowy czas pracy w Belgii to 38 godzin tygodniowo (w niektórych firmach pracuje się 39/40 godzin). Czasem zdarzają się nadgodziny – o takich przypadkach informujemy w czasie rozmowy rekrutacyjnej.


Jak wygląda przyjazd i rejestracja pracownika w Belgii? Jakie formalności muszę dopełnić?
Zazwyczaj umawiamy się z każdym pracownikiem, aby przyjechał do biura w Belgii w poniedziałek rano, dowolnym środkiem transportu (w przypadku trudności z organizacją transportu chętnie pomożemy i doradzimy, jak najlepiej dostać się do Belgii). Na miejscu będzie na Ciebie czekać śniadanie :-) Pierwszy dzień jest dniem organizacyjnym – trafisz pod opiekę naszych koordynatorów, którzy dokonają wszelkich formalności w Twoim imieniu:

 

 1. Zapoznamy Cię z zasadami działania naszej agencji.
 2. Zarejestrujemy Cię w Belgii jako naszego pracownika – zostanie Ci nadany „Numero National” (NN – odpowiednik polskiego NIP). Jest on nadawany w ciągu kilku godzin online. Nasze belgijskie biuro załatwia to dla Ciebie oczywiście bezpłatnie. Jest to odpowiednik również holenderskiego numeru BSN (sofi).
 3. Przedstawimy Ci zasady panujące w firmie, w której będziesz zatrudniony.
 4. Przekażemy Ci pakiet startowy z wszystkimi dokumentami do podpisania: umowę o pracę, zasady BHP, kontrakt mieszkaniowy, warunki zakwaterowania itp.
 5. Doradzimy jak otworzyć belgijskie konto. Jeżeli sobie życzysz, pomożemy Ci je także otworzyć.
 6. Przekażemy niezbędne do pracy ubranie i buty.
 7. Zorganizujemy Ci transport do Twojego miejsca zamieszkania.
 8. Zapoznamy Cię z kierownictwem firmy, w której będziesz pracował oraz przekażemy informacje dotyczące bezpieczeństwa na terenie pracy.

Spóźnię się/nie przyjdę do pracy. Co teraz?
Zadzwoń do przełożonego/koordynatora na miejscu w Belgii, by poinformować, dlaczego nie przyjdziesz lub za ile będziesz na miejscu. Pamiętaj, że każda godzina Twojej nieobecności w pracy, bez zwolnienia lekarskiego, nie będzie płatna. Nie przychodząc do pracy ryzykujesz zwolnieniem.

Wypadek w pracy. Co robić?
Musisz obowiązkowo poinformować o tym swojego team leadera/koordynatora w Belgii. Zwróć uwagę na godzinę zdarzenia i zastanów się, kto był świadkiem. Jeśli to konieczne, po wypadku zostaniesz skierowany do lekarza ze specjalnym dokumentem, który otrzymasz od nas.

Finanse

Kiedy dostanę wypłatę?
Twoja wypłata zostanie przelana po przepracowanym tygodniu i powinna zostać zaksięgowana na Twoim koncie maksymalnie do końca następnego tygodnia.

Jeśli tak się nie stanie (co zazwyczaj się nie zdarza), najprawdopodobniej jest to spowodowane świętem narodowym i zamknięciem banku w danym dniu. Zaczekaj do poniedziałku, a jeśli wciąż nie będziesz mieć wynagrodzenia na swoim koncie, zadzwoń do swojego koordynatora w Belgii.

Kiedy dostanę pieniądze wakacyjne?
Pieniądze wakacyjne to 15.38% zarobionej przez Ciebie kwoty brutto. Otrzymasz je na przełomie maja i czerwca kolejnego roku. Jeżeli, w momencie wypłaty bonusu, nie przebywasz już w Belgii, musisz wypełnić formularz L76, aby otrzymać pieniądze na polskie konto. Formularz znajdziesz w broszurze informacyjnej, którą otrzymałeś od nas w dniu załatwiania formalności zatrudnieniowych w biurze.

Kiedy dostanę premię końcoworoczną/na koniec roku?
Trzynastej wypłaty możesz spodziewać się na przełomie grudnia i stycznia.

Mam dzieci – czy mogę liczyć na jakieś dodatki?

Tak, belgijski system zabezpieczeń społecznych gwarantuje możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne. Na pierwsze dziecko przysługuje dodatek 92,09 €, na drugie – 170,39 €, na trzecie i każde kolejne – 254,40 €.

Czym są bony żywnościowe i jak z nich korzystać?
Bon żywnościowy (maaltijd cheques) to dodatek przyznawany przez większość firm. Jeżeli Twoja firma oferuje bony żywnościowe, to mamy dla Ciebie kilka istotnych informacji:

 • od bonów nie są odprowadzane żadne składki powiązane z ubezpieczeniem socjalnym lub zaliczką na podatek dochodowy
 • od bonu odprowadzana jest jedynie Twoja składka osobista i różni się ona w zależności od jego wartości; przykładowo, jeśli otrzymujesz bon o wartości 8€, to składka osobista wynosi 1,09€, zatem wartość netto Twojego bonu jest równa 6,91€
 • za jeden przepracowany dzień, otrzymujesz jeden bon
 • po trzech tygodniach otrzymasz od nas swoją kartę z kwotą za pierwszy tydzień pracy; karta będzie doładowywana przez nas co tydzień
 • możesz jej używać w większych supermarketach oraz w restauracjach

 

Jak założyć konto bankowe w Belgii?
Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty/paszport i dokument z adresem, np. rachunek za prąd w Polsce/Belgii.

Jak otrzymać zwrot podatku za poprzednie lata/rok podatkowy?
Po otrzymaniu PIT-u (Fishe 281.10), musisz się z nim zgłosić do Urzędu Skarbowego (w Belgii lub w Polsce). W zależności od wysokości pobranych wcześniej opłat, dostaniesz wyrównanie (zwrot lub dopłatę).

Jakie podatki są w Belgii / Ile zarobię netto?
W Belgii obowiązują podatki deklaratywne – nasz belgijski konsultant doradzi Ci w czasie załatwiania formalności zatrudnieniowych, który próg podatkowy będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Najważniejsze składki jakie są odciągane z Twojej pensji, to składki na ubezpieczenie socjalne (składka RSZ 13,07% – stałe oprocentowanie dla wszystkich pracowników) oraz zaliczka na podatek dochodowy (zmienna kwota, uzależniona od wielu czynników; minimum to 18%). Możesz zapytać naszego rekrutera o przybliżoną stawkę godzinową netto za pracę na konkretnym stanowisku.

Kto ma obowiązek rozliczenia z Belgii?
Każdy, kto osiągnął dochód na terenie Belgii, czy to ze stosunku pracy, czy z tytułu świadczeń socjalnych/chorobowych, ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w tamtejszych urzędzie skarbowym. Więcej informacji: www.zwrotpodatku.eu

Czy mogę przy rozliczeniu, skorzystać z ulg podatkowych, np. na żonę/dzieci?

Tak, o ile Twoje dochody uzyskane na terenie Belgii, stanowią 75% wszystkich rocznych dochodów. Dodatkowym warunkiem jest wspólne zameldowanie z żoną/dziećmi, w rozliczanym roku podatkowym. Więcej informacji: www.zwrotpodatku.eu

Dni wolne

Ile dni wolnych mi przysługuje?
Każdy przepracowany miesiąc w Belgii daje Ci 1,66 dnia urlopu, co rocznie daje 20 dni. Oficjalnie, możesz z tego skorzystać dopiero w kolejnym roku swojej pracy, jednak dzięki tygodniowym kontraktom, możliwe jest wzięcie bezpłatnego urlopu (poprzez przerwanie kontraktu na tydzień).

Jak mogę poprosić o dzień wolny?
W pierwszej kolejności, musisz zapytać przełożonego w firmie, w której pracujesz. Jeżeli on wyrazi na to zgodę, zadzwoń do nas i poinformuj nas o planowanym urlopie.

Czy mam prawo do płatnego urlopu?
Pieniądze wakacyjne wypłacane są raz do roku, na przełomie maja i czerwca (podczas żadnego przebytego wcześniej urlopu, nie otrzymasz dodatkowych pieniędzy). Przykładowo, jeśli pracujesz od listopada, a jest kwiecień następnego roku i planujesz wyjechać na tydzień, to mimo, że uzbierałeś już pewną pulę wakacyjnych pieniędzy, wpłyną one na Twoje konto, dopiero na przełomie maja i czerwca, zgodnie z harmonogramem.

Zakwaterowanie

Problem w mieszkaniu. Co robić?
Jeżeli w mieszkaniu coś nie działa jak powinno (ogrzewanie, coś się zepsuło, uległo zniszczeniu), napisz maila (na mail biura w Belgii) lub zadzwoń do naszego belgijskiego biura.

Internet nie działa. Co zrobić?
Jeżeli masz problem z internetem spróbuj zresetować router. Jeżeli to nie pomaga poczekaj, być może trwają prace u dostawcy. Jeśli problem trwa zbyt długo, możesz zadzwonić do swojego dostawcy z zapytaniem. Na pewno wyjaśni Ci w czym może tkwić problem i jak się go pozbyć.

Czy mogę skorzystać z prywatnego zakwaterowania?
Oczywiście, że tak. Jeżeli masz możliwość zamieszkania u znajomych/rodziny albo preferujesz wynajem na własną rękę – nie mamy nic przeciwko. W przypadku, jeśli korzystasz z naszego zakwaterowania i planujesz przeprowadzić się ,,na swoje” daj znać wcześniej i podaj nam nowy adres, żebyśmy mogli wysłać Ci umowę i inne dokumenty.

Transport do pracy

Jeśli nie posiadasz własnego środka transportu- nasza belgijska agencja zaproponuje odpowiadający Tobie transport do pracy. Może to być rower, rower elektryczny, skuter bądź auto firmowe. Za dojazd do pracy każdym środkeim transportu (również komunikacją miejską) otrzymujesz dodatki, o których poinformuje Ciebie nasz rekruter.

Problem z rowerem. Co zrobić?
Jeżeli zauważysz, że Twój rower wymaga serwisu, np. hamulce nie działają, jak powinny, nie da się wyregulować siodełka – na zgłoszenie problemu (na mail biura belgijskiego) masz 2 tygodnie. Naprawą wszelkich usterek, które wystąpią po tym czasie, musisz zająć się sam. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany zwrócić nam sprawny rower.

Mam problem z samochodem firmowym./Zepsuty samochód firmowy.

Jeśli zauważysz jakikolwiek problem techniczny w samochodzie od Link2Europe, skontaktuj się z nami mailowo lub zadzwoń do biura w Belgii.

Zdrowie

Doświadczyłeś poważnego wypadku lub jesteś jego świadkiem?

W Belgii obowiązuje międzynarodowy numer alarmowy 112.

Jestem chory. Co zrobić?
Jeżeli mocno się rozchorowałeś i nie dasz rady pracować, przede wszystkim najpierw zadzwoń do przełożonego, a następnie do nas z informacją, że nie pojawisz się w pracy oraz jak długo Cię nie będzie (jeśli przepracowałeś ponad miesiąc, przysługuje Ci tydzień płatnego chorobowego za okazaniem zwolnienia lekarskiego).

Czy potrzebuję zwolnienia lekarskiego?
Tak. Zwolnienie jest konieczne, by potwierdzić Twoją chorobę. Masz 48 godzin na dostarczenie nam zwolnienia od lekarza – jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej, nie otrzymasz za ten czas wynagrodzenia.

Jestem chory/źle się czuję. Gdzie znajdę doktora?
Poszukaj w Internecie lekarza najbliżej Ciebie lub zapytaj współpracowników, kogo polecają.

Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne w Belgii?
Belgia gwarantuje jeden z najsprawniejszych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Po przyjeździe, zostaniesz zapisany do jednej z tutejszych kas chorych. Koszt ubezpieczenia pokrywasz na własną rękę, a jego cena różni się w zależności od wieku i najczęściej oscyluje w granicach 9 EUR miesięcznie. Jeżeli nie przepracujesz roku, możesz ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów.

Co to mutualiteit? Ile kosztuje?
Mutualiteit to belgijski odpowiednik kasy chorych – obowiązkowe, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego roczna składka może się różnić w zależności od wieku danej osoby, ale najczęściej jest to kwota zbliżona do 90€ rocznie. Wezwanie do zapłaty przychodzi najczęściej na początku kolejnego roku (po przepracowanym już okresie w roku poprzedzającym).

Zwolnienie lekarskie (L4).
Jeżeli zachorowałeś, ważne jest, aby natychmiast poinformować zarówno firmę, dla której pracujesz, jak i Link2Europe. Najlepiej to zrobić przed rozpoczęciem pracy biura. W przypadku wcześniejszej zmiany, możesz wysłać e-mail lub zadzwonić od godz. 8.30 rano. Masz obowiązek zgłosić się do lekarza, który Cię przebada i wystawi zwolnienie lekarskie (ziekteattest). Po jego otrzymaniu masz 48 godzin na dostarczenie nam jego zdjęcia na adres mailowy biura w Belgii.

Pozostałe informacje

Kontrakt - umowa o pracę
Kontrakty, czyli umowy o pracę, sporządzane są na miejscu na każdy tydzień pracy – zazwyczaj na 38 godzin, ale możesz pracować dłużej, co zostanie później uwzględnione podczas naliczania wypłaty (informację o nadgodzinach otrzymasz w innym dokumencie – pasku z wypłaty (loonbriefije)).

Jeśli jesteś przed rozpoczęciem pierwszego tygodnia pracy, kontrakt podpisujesz odręcznie w naszym biurze w Belgii. Każdy kolejny, przychodzi do Ciebie drogą mailową, gdzie otrzymujesz odnośnik do podpisu online. Dzięki temu, nie musisz co tydzień do nas przyjeżdżać, ani zawracać sobie głowy sprawdzaniem skrzynki pocztowej i odsyłaniem listów.

Pasek z wypłaty. Loonbriefje.
Pasek z wypłaty, czyli loonbriefje, to dokument, który zawiera wszystkie informacje na temat Twojego tygodniowego zarobku, włączając w to kwotę brutto, wysokość podatku, ewentualne przepracowane nadgodziny i należne za nie pieniądze, inne uwzględnione dodatki oraz potencjalnie odciągnięte kwoty (np. za mieszkanie).

Przydatne info dotyczące pracy w Belgii znajdą Państwo również w poniższym artykule (link). Przed podjęciem pracy nasi koordynatorzy udzielają telefonicznie wszystkich niezbędnych informacji (nr tel. +48 66 88 16 181). Zapraszamy!

https://www.gov.pl/web/belgia/praca-i-pobyt